Bursa Nilüfer'de 30 Ağustos Zafer Mahallesi Muhtarı Halil Özçoban, mahallesinin sorunlarını Merinos Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda ‘Nilüfer İlçesi muhtarlar’ toplantısında anlattı. Özçoban, yeni gelişmekte olan 30 Ağustos Zafer Mahallesi’nde halen çevre düzenlenmesi, kamu alanların yetersizliğine dikkati çekerek ilçe ve büyükşehir belediyesinden hizmetlerin bir an önce yapılmasını istedi.
AK Parti Genel Başkan Vekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, AK Parti il Başkanı Davut Gürkan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Akparti Bursa Milletvekilleri Refik Özen, Ayhan Salman, Emine Yavuz Gözgeç, Ahmet Kılıç, ile Nilüfer İlçe Kaymakamı Murat Süzen, AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Furkan Alpaslan, daire müdürlerin katılımıyla Merinos Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda ‘Nilüfer İlçesi muhtarlar’ toplantısı gerçekleştirildi.
Nilüfer İlçe Muhtarlar Derneği Başkanı İhsaniye Muhtarı Selami Cengiz, Beşevler Mahallesi Muhtarı Erol Yılmazer, mahalle muhtarların, mahalleleri ile ilgili sorunları anlattığı toplantıda söz alan 30 Ağustos Zafer Mahallesi Muhtarı Halil Özçoban, ‘Mahallemiz her geçen gün aldığı yoğun göç sonrasında nüfusumuz artmaktadır.
Yaklaşık 15 bin civarında olan nüfusum yaşam alanların azlığından şikayet ediyorlar’ dedi. Mahallesine polis merkezi yapılmasını, gece bekçilerin görev almasını, minibüs tipi olan özel halk otobüslerin büyültülmesini, saatlerinin arttırılmasını, Atlicayir Bulvarı’na bir an önce trafik lambasının konulmasını, her yağmurda sokak ve caddelerimizin dereye döndüğünü söyleyen Muhtar Özçoban, ‘Mahalleme aydınlatma için elektrik direklerini ve lambalarının acilen yapılmasını istiyorum.
Ayrıca mahallemde çok köpek var.
Köpekler insanları görünce saldırganlaşıyorlar. Çocuklar korkuyor. Bunları toplatılmasını istiyoruz. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nce daha önce talepte bulunduğumuz ormanımızın ıslah edilmesini istiyorum. Mahallemde asfaltlama yetersiz olduğu gibi okul, cami ve pazaryeri eksikliğimiz var. Bunların yapılmasını istiyoruz Bakanım’ dedi.
Kayapa Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Dengiz le birlikte Kuruçeşme mevkiine yapılması planlanan çöplüğün yapılmasına karşı çıktıklarını söyleyen 30 Ağustos Zafer Mahallesi Muhtarı Halil Özçoban, Kayapa çöplüğü ile ilgili ihalenin iptal edilmesini, mahalle halkının istemediğini belirterek, ‘Daha önce Karacabey, Mustafakemalpaşa veya başka bir araziye yapılması planlanırken neden Kuruçeşme’ye yapılmasında ısrar ediliyor. Bölgede bulunan mahallelerin halkı olarak istemiyoruz’ dedi. Muhtar Halil Özçoban, konuşmasını bitirdikten sonra 16 sayfadan oluşan dosyayı Akparti Genel Başkan Vekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala’ya verdi.
Öte yandan, mahallesinde bir özel bankanın ATM’sinin bulunduğunu, üç ay önce iki ATM kabinin konduğunu birinin kamu, diğerinin özel bir bankanın olacağına dair bilgi sahibi olduklarını ve halen para çekme-yatırma cihazların konmadığını dile getiren 30 Ağustos Zafer Mahallesi Muhtarı Halil Özçoban, 14. Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün İzmir yolu üzerinde bulunan Görükle Köprüsünü yapılmasını, Görükle-30 Ağustos Zafer Mahallesi ile Kayapa Mahallesi’ni birbirine bağlayan yolun yetersiz, ölümlü ve yaralamalı sürekli trafik kazaların yaşandığını dolduğunu, yapımının Bursa Büyükşehir Belediyesi de bulunduğunu, 30 metre genişliğinde ve gidiş-geliş şeklinde yapılmasının plandığını, ancak bugüne kadar bir çalışma yapılmadığından yakındı.
Nilüfer Belediyesinin hizmet alanında bulunan cadde ve sokakların bir çoğunun asfaltlandığını söyleyen Muhtar Özçoban, Yavuz Selim Caddesinde 60 metrelik alan ile 50, 51, 52. Sokaklar ve İbrahim Ünal Caddesi’nin orta yerinde bulunan yerin bir an önce asfaltlanmasını, buralarda oturan mahalle sakinlerinin yağmurlu günlerde çamur deryasından kurtarılmasını, pazaryerinin yapılmasını isteyerek, ‘Bursa Büyükşehir Belediyesinden de kendi alanlarında olan caddeleri asfaltlanmasını, halkın ve gençlerin kullanabilecekleri sosyal aktiviteler için binaların yapılmasını, çocuk parkı, ana kucağı eğitim merkezinin mahalleme yapılmasını istiyorum.
Bazı cadde ve sokaklarımızda aydınlatma direklerimiz yok. İnsanlarımız erken kararan hava nedeniyle evlerine gitmekte zorluk çekiyorlar. Önümüzdeki yıl Mart ayında Yerel seçimler var. Hizmetler yapılırken bununda dikkate alınmasını istiyoruz’ dedi.
EHA - Yılmaz Efe - Bursa