Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, beraberinde Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dernek üyeleri, üyelerinin çocukları ve torunlarıyla birlikte Başkent Ankara’ya kültür turu gerçekleştirdiler.
ANITKABİR’DE ATAMIZIN HUZUNDAYIZ
Bursa’dan 5 otobüsle Ankara’ya düzenlenen kültür gezisine 225 kişi katılım sağladı. Ankara’da ilk önce Anıtkabir’i ziyaret eden kafile Aslanlı yoldan Atanın huzuruna çıktılar. Kafileye Atatürk müzesini gezdirip, bilgiler veren TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, üyeleriyle birlikte Atatürk’ün mozolesine çiçek bırakarak, dua ettiler.
Tören alanında kafileye konuşma yapan TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars: “Her yıl Atamızın ölüm yıldönümünde üyelerimiz, üyelerimizin çocukları ve torunları ile birlikte 3 kuşak Ankara’ya geliyoruz. Ulu önder Atatürk’ün ölüm yıldönümünde huzuruna çıkarak, onu rahmetle, özlemle, şükranla ve saygıyla anıyoruz. Atamızı, Cumhuriyeti, devrimlerini ve şanlı tarihimizi evlatlarımıza, torunlarımıza öğretmek en önemli görevimizdir. Bizim bugün burada olmamızın sebebi de budur” diye konuştu.
CUMHURİYET VE KURTULUŞ SAVAŞI MÜZELERİ
Duygusal anlar yaşayan kafile buradan 18 Ekim 1924’den 1960 yılına kadar Atatürk ilke ve devrimlerinin doğuşuna ve çok partili sisteme tanıklık eden Eski TBMM Binasını, şimdiki Cumhuriyet Müzesini ve hemen yanındaki Kurtuluş Savaşı Müzesini ziyaret ettiler. Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet veren binada; ilk üç cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olayları, fotoğrafları, Cumhurbaşkanları'nın özel eşyalarıyla dönemin meclisinde alınan karar ve kanunları çocukları ve torunlarıyla birlikte gezdiler.
Geziye devam eden kafile, Açık kaldığı 81 yıl boyunca değişik görüşlerden birçok siyasetçinin, sanatçının, yazarın ve gazetecinin kaldığı, günümüzde müze, kültür-sanat ve kongre merkezine dönüşen Ulucanlar Cezaevi’ni de ziyaret ettiler.
KARTAL TEPE MEHMETCİK ANITI VE MÜZESİ
Geziye devam eden üyelerimiz son durak olarak Polatlı’da bulunan kartal tepe Mehmetçik anıtına uğradılar 32 metre yüksekliğinde olan Mehmetçik heykeline üyelerimiz hayran kaldılar. Yaklaşık 1,50 saat vakit geçiren üyelerimiz anıtı ve hemen yanında bulunan müzemizi rehberler eşliğinde ziyaret ederek şanlı Türk tarihi ve Sakarya meydan savaşı hakkında bilgi edindiler. Bir kez daha milli önderimiz ne büyük liderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E VE kurtuluş savaşı mücadelemize hayranlıkla dinleyip kısa filmi izlediler.
Çocukları ve torunlarıyla güzel anılar biriktirdiler
Geziden çok memnun kalan TÜED Uludağ Şube üyeleri: “Anıtkabir’e gelip Atamızı ziyaret ettik, dualar ettik. Ankara’yı gezdik. Çocuklarımızla, torunlarımızla bir ömür hatırlanacak  bir gün geçirdik. Bizlere bu imkanı sunduğu için Başkanımız Kenan Pars’a teşekkür ediyoruz” dediler.
EHA - Yılmaz Efe - Bursa