Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Buhara Gençlik Kafe, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.
Alleben Göleti’nin kenarında bulunan kafe, modern ve yenilikçi dekorasyonu, tarihi, kültürel değerleri yansıtan objeleriyle ziyaretçilerini medeniyet yolculuğuna çıkaracak. Buhara Gençlik Kafe'nin bahçesindeki havuz başında gençlerin sosyal, kültürel eğitimlerini destekleyecek konferanslar, yazar, akademisyen, kanaat önderleriyle söyleşiler ve eğlence dolu etkinliklerle yapılacak, ikramlar sunulacak.
Geleceğe yön verecek gençlerin hayallerine giden yolda geçmişini ve medeniyetini tanımalarına yardımcı olmayı amaçlayan Buhara Gençlik Kafe’nin açılışına Bakan Osman Akın Bak’ın yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, il protokolü ve gençler katıldı.
BAK: BUHARA GENÇLİK KAFE GENÇLERE HİZMET EDEN BİR YAPI
Açılış programında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, bakanlık olarak gençler için çalışmalara devam ettiklerini aktararak şunları söyledi:
“Kafenin gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Buhara Gençlik Kafe gençlere hizmet eden bir yapı. Manevi değerlerle kuşatılmış bir gençlik önemli. Türkiye’nin de manevi değerlerle kuşatılmış, vatanını, milletini seven, teknolojiyi bilen geleceğe umut oluyorlar. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde birçok proje yapıyoruz. Gençlerin önündeki bütün engelleri kaldırıyoruz. Büyüyen ve gelişen Türkiye’nin en büyük sermayesi gençleri.”
BİLAL ERDOĞAN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Açılışta emeği geçenlere teşekkür eden Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:
“Bu mekanın maksadı gençlerin bir araya gelerek önemli mesajları ve güzel ahlakı hatırlayacakları çalışmaların parçası olarak bunların konuşulduğu meclislerde bulunması. Kitaplardan istifade etsinler. Cumhurbaşkanımızın millet kütüphaneleri, bahçeleri, kıraathaneleri açılışlarıyla birlikte geçtiğimiz yıllarla belediyelerimiz toplumuma böyle mekanlar kazandırıyor. Buhara ismi de çok güzel. Bu isimlerle, mesajlarla Rabbim hayatımızı geçirmeyi nasip etsin. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”
AK Parti Gaziantep Milletvekili İrfan Çelikaslan da konuşmasında çalışmaların gençlere yönelik devam ettiğini vurgulayarak, “Bir toplum gençlerine yatırım yapıyorsa geleceğine yatırım yapıyordur. Bu tür etkinlik ve mekanlar için başkanımıza teşekkür ediyorum. Gençlerimiz de okuyacak, teknolojiyi takip edecek, dünya gündemini öğrenecek” diye konuştu.
Değerler Eğitimi ve Gönüllü Kuruluşlar Daire Başkanı Muzaffer Ceylan da konuşmasında kafenin bir dönüşüm hikayesi olduğunu aktararak şu ifadeleri kullandı:
“Karanlığın aydınlığa dönüşmesi. Her bir insana yaratılış amacını hatırlatıcı, önemli bir misyonun sahibi olduğumuzu bildirici anlayışa dönüşmesi. Burası çok güzide bir topluluğa hizmete dönüştü. En büyük pay burada Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e aittir.”
Konuşmalar sonrası protokol açılış kurdelesini keserek kafeyi gençlerin hizmetine açtı.
EHA