Dr. Öznavruz, bağışıklık sisteminin vücuda giren mikrop ve virüslere karşı savaşan bir sistem olduğunu, bu sistemin zaman zaman çeşitli etkenlerden etkilenerek zayıf düştüğünü belirtti.
Bu etmenlerin başında hatalı beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, sigara, uyku düzensizliği ve stresin geldiğini belirten Dr Öznavruz; “Bağışıklık güçlendirici beslenme önce dengeli beslenme ile başlar. 4 besin grubundan yeterli derecede beslenilmeli. Bunlar; süt ve ürünleri, et grubu, sebze-meyve grubu ve tahıllardır. Bu gruplar içerisinde enfeksiyon ile baş etme konusunda çok başarılı besinler var. Özellikle rengarenk çeşitli sebze ve meyveler çeşitli antioksidan ve lif içerikleri nedeniyle kıymetlidir.” İfadelerini kullandı.
Proteinin vücut için en önemli madde olduğunu ve hastalıklarla savaşan antikorların bu maddeyle üretildiğinin altını çizen Dr. Öznavruz; “Protein alımınızı yeterli düzeyde tutmalısınız. Et, tavuk, balık, hindi, yumurta, süt ürünleri, bakliyatlar protein içerir. Ayrıca bu grupta çinko minerali direncimizi arttırmamızda yardımcı olur. Yağlı tohumlardan ceviz, fındık ve badem E vitamini, bitkisel yağ asidi ve çeşitli mineral içeriği bakımından faydalı. Yağ çeşidi olarak özellikle zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağları güçlü antioksidanlardır. D vitamini düzeylerinizi arttırmak için güneşten yararlanın. Doktor önerisiyle gerekiyorsa takviyelerinizi kullanın. Bol su tüketimi vücuttaki toksinlerden arınmak ve metabolizmayı canlandırmak için önemli.” olduğunu söyledi.
Karbonhidrat alımının en az seviyede olması gerektiğini söyleyen Dr. Öznavruz,bunun yerine kepekli ve kabuklu tahılların tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.
Dr. Öznavruz; “Koronavirüs Pandemisini yaşadığımız bu zorlu günlerde sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, Maske-Mesafe-Temizlik kurallarına mutlaka uymalı ve ihtiyaç duyduğunuz konularda Müdürlüğümüze bağlı Sağlıklı Hayat Merkezlerini telefonla arayarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.” Sözleriyle açıklamasını bitirdi.

E-Haber Ajansı (E-HA)