CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül’ün Ankara Haymana İlçesinde bazı köylere giderek hayvancılık ve çiftçilik yapan köylülerle görüştü.
Hayvancılık yapan köylüler para kazanamamaktan şikâyet ederken pancar üreticileri de şeker fabrikasının pancar alımlarında yaşadıkları zorlukları dile getirdiler.
Mustafa Sarıgül, dünyada gıda enflasyonu düşerken Türkiye’de yükseldiğine dikkat çekti. Bunun nedeninin “üretimin önemini kaybetmesi” olduğunu söyleyen Sarıgül 10 ayda 1 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithalatı yapıldığını ithalat yaparak et fiyatlarının düşürülemeyeceğini belirtti.
Köylerde nüfusun azaldığına dikkat çeken Sarıgül şunları söyledi: “Avrupası, Amerika’sı bir oldu, “Devlet çiftçilik yapmaz” dediler. “Şeker fabrikalarını özelleştirin, gübre fabrikalarını satın” dediler. “Çiftçiye destek vermeyin” dediler. Köyü ve köylülüğü hor gördüler, köyleri boşalttılar. Köylüleri şehirlerde patates, soğan kuyruğuna soktular.
Hayat pahalılığını önlemenin yolu, marketten değil, tarladan geçer. Daha çok üretmemiz ve maliyetleri düşürmemiz lazım.
Yapmamız gereken; tarım ürünleri başta olmak üzere ülkemizde üretebileceğimiz her şeyi ülkemizde üretmek ve maliyetleri düşürmek olmalıdır.
EHA - Yılmaz Efe - Bursa