Koronavirüs’ün hakim olduğu 2020 yılında, magazin ve sanat camiası oldukça hareketli bir yılı geride bıraktı. Salgın sebebi ile birçok etkinlik ve konser iptal edilse de, kimi sanatçılar evlerinde müzik yapmaya devam etti. Karantina günlerinde sosyal medya üzerinden #evdekal ve #müzikle kal diyen sanatçılar, verdikleri konserlerle sevenlerinin gönlünü bir kez daha kazandı. Kimi zaman evlilik ve boşanma haberleri manşetlerde yer alırken, kimi zaman ise sansasyonel olaylar gündemi belirledi. 2020 yılında, sanat dünyasının çok değerli, eserleriyle her zaman hatırlayacağımız birçok ünlü ismi, hayata gözlerini yumdu.

2020 yılının en popüler ismi “Acun Ilıcalı”

Yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı programlarla ve sporseverliği ile gündemde olan medya patronu Acun Ilıcalı, geçtiğimiz yıl toplam 68 bin 37 habere adını yazdırmış ve en popüler isim olmayı başarmıştı. MTM’nin medya raporuna göre toplam 97 bin 577 haberde adından söz ettiren Ilıcalı, 2020 yılında da zirveye adını yazdırdı. Haber sayılarındaki artış ile dikkat çeken Ilıcalı, yıl boyunca depremzedeler için düzenlediği bağış kampanyaları ve sağlık çalışanlarına verdiği desteklerin yanı sıra, kullandığı lüks araçlar ve yeni dijital platformu “Exxen” ile de medyada yankı uyandırdı. 2020 yılında sosyal medyada yaptığı canlı yayın ile dünya rekoru kıran Acun Ilıcalı, televizyon, müzik, sinema ve teknoloji gibi tüm eğlence sektöründe en başarılı olmuş isimlerin yer aldığı “En Etkili 500 İş İnsanı” listesine de adını yazdırmayı başardı.

Sürpriz aşk medyada bomba etkisi yarattı

Geçtiğimiz yıl, sinema filmlerinin yanı sıra Defne Samyeli ile yaşadığı aşkla da gündeme gelerek medyada toplam 46 bin 944 haberde yer alan Cem Yılmaz, geçen yılın en popüler ikinci ismi olmayı başarmıştı. Kendinden 18 yaş küçük oyuncu Serenay Sarıkaya’ya kaptıran Cem Yılmaz, 2020 yılında 42 bin 972 habere adını yazdırarak bu yılın da en popüler ünlülerinden olmayı başardı. Cem Yılmaz – Serenay Sarıkaya aşkı, 2020 yılının en sürpriz aşkı olarak medyada bomba etkisi yarattı. Mart ayında Atina'da görüntülendikten sonra aşklarını medya önünde de yaşayan çift, karantina dönemini de birlikte geçirse de ilişkileri uzun sürmedi ve yılın son aylarında ayrıldıklarını duyurdular. Yaşadıkları aşkla gündeme gelen Serenay Sarıkaya ise yıl boyunca toplam 30 bin 370 habere adını yazdırarak listenin dördüncü sırasında yer aldı.

Hadise de aşkıyla gündemdeydi

Son dönemin en çok konuşulan birlikteliklerinden birisi de Hadise ve Kaan Yıldırım çifti oldu. Hadise'nin, ünlü oyuncu Kaan Yıldırım’ın köpeği Benek ile verdiği pozlarla aşk iddialarını gündeme getiren çift, uzun bir süre aşklarını inzivada yaşasalar da birlikteliklerini sosyal medyada ilan etmişlerdi. Karantina dönemini de birlikte evde geçiren çift, bir ayrı bir barışık ilişkileriyle de gündemdeydiler. Hadise 2020 yılının sonlarına doğru sosyal medya hesabından ayrılık açıklaması yapsa da, Kaan Yıldırım’dan bu konuda hiçbir açıklama gelmedi. Yıl boyunca toplam 26 bin 880 habere adını yazdıran Hadise, MTM’nin hazırladığı listede beşinci sırada yer alırken, ünlü oyuncu Kaan Yıldırım ise 14 bin 522 habere adını yazdırarak 2020 yılının popüler isimlerinden olmayı başardı.

İbrahim Tatlıses yeniden ekranlarda

2011 yılında uğradığı silahlı saldırı sonrası ara verdiği ekranlara İbo Show ile tekrar dönen İbrahim Tatlıses, her hafta birbirinden ünlü isimleri programına konuk ediyor. Silahlı saldırının yaşandığı gece konuk olan Kutsi ve Deniz Seki’yi yıllar sonra programın ilk bölümüne davet eden Tatlıses, programın açılışını da “Nerede kalmıştık?” diyerek yaptı. Pandemi döneminde izleyicileri geçmişe götüren Tatlıses, yıl boyunca toplam 22 bin 897 haberde kendinden bahsettirerek adını 2020 yılının en çok konuşulan ünlü isimler listesinde yedinci sıraya yazdırdı.

Alişan ölümden döndü

2018 yılında oyuncu Buse Varol ile dünya evine girerek 2019 yılınca oğlu Burak’ı kucağına alan Alişan, 2020 yılında tekrar baba olmaya hazırlanıyor. Bebeklerinin cinsiyetini organize ettikleri bir partide öğrenen çift bu defa kız bebek bekliyor. Medyada uzun süre yankı uyandıran diğer bir haber ise Alişan ve Buse Varol çiftinin büyük bir trafik kazası atlatarak ölümden dönmesi oldu. Bodrum’da vereceği konser için, İstanbul'dan İzmir'e gittiği öğrenilen Alişan'ın kullandığı cip, iki aksın kırılması sonucu bariyerlere çarpıp devrildikten sonra 30 metre sürüklendi. Alişan ile yanında bulunan eşi Buse Varol ve 2 yaşındaki oğulları Burak Tektaş, kazayı yara almadan atlattı. Yaşadığı talihsiz kazada ölümden dönen şarkıcı, yıl boyunca medyada toplam 18 bin 342 haberde yer aldı.

2020 Yılına damga vuran diğer ünlü isimler…

Son zamanlarda üzgün halleri ile medya gündeminde yer alan Serdar Ortaç, MS hastalığının yaşattığı yıpranma, eski eşi Chloe ile boşanma süreci ve sonrasında yaşanan nafaka haberleriyle bolca gündemde yer aldı. Mutluluğu bir nevi sevgilisi şarkıcı Seçil Gür’de yakalayan Ortaç, Medya Takip Merkezi’nin raporuna göre 2020 yılında medyada 18 bin 627 haberde yer aldı.

Ünlü model Ebru Şallı bir anne olarak 2020 yılında en acı gününü yaşadı. Lenfoma tedavisi gören 9 yaşındaki oğlu Pars’ı Nisan ayında kaybeden Şallı, koronavirüs tedbirleri nedeniyle kısıtlı sayıda kişinin katıldığı cenaze töreninde güçlükle ayakta durdu. Acılı anne 2020 yılı boyunca toplam 17 bin 120 haberde yer aldı.

2020 yılında medya gündemine bomba gibi düşen bir diğer olay ise Halil Sezai’inin komşusunu darp ettiği görüntülerdi. Kavga skandalı ile medyanın odağı haline gelen Halil Sezai 2020 yılı boyunca toplam 16 bin 238 haberde yer aldı.

Darp iddiaları ile gündeme gelen diğer bir isim ise Ozan Güven oldu. Eski sevgilisi Deniz Bulut’u darp ettiği iddiaları ile uzun bir süre gündeme gelen oyuncu yıl boyunca 15 bin 535 habere ismini yazdırdı.

E Haber Ajansı (EHA)