İYİ Parti Gemlik İlçe Başkanlığı, Kurşunlu sahillerinde yaşanan bir takım gelişmeler sebebiyle bir basın açıklaması yayınladı. İlça Başkanı Ertuğrul Yavuz şu noktalara değindi:
Bursa’mızın ve Gemlik’imizin güzide sahil yerleşimi olan Kurşunlu 10 kilometrelik geniş bir sahil şeridine sahiptir. Maramara’nın en güzel tatil beldelerinden biridir. Sırtını doğaya yaslayan yeşilin her tonunu bulabileceğiniz Kurşunlu masmavi deniziyle de ziyaretçilerin keyifli zaman geçirebildiği, özellikle yaz turizminin olduğu önemli bir yerleşim yeridir. Tüm bunların yanı sıra Kurşunlu’daki yerleşik vatandaşlar balıkçılık da yaparak aile geçimlerine katkı sağlamaktadır.
Yeşil ve mavinin ahenk ile dans ettiği bu güzide beldemizde ne yazık ki son zamanlarda rant ve çıkar uğruna yerel halkın da çok tepkili olduğu bir takım akla ve mantığa sığmayacak işler yapılıyor. Gemlik İYİ Parti olarak bölgeye intikal ederek hem Kurşunlu muhtarı ile hem de yerel halk ile iletişime geçip dertlerini dinledik. Söyleyebilirim ki Kurşunlu geri döndürülemeyecek bir tahribata mahkum edilmiştir.
On kilometrelik sahil şeridine sahip olan Kurşunlu’ya 2-3 Km’lik alana yayılacak şekilde midye çiftlikleri kurulmaktadır. Kurşunlu Muhtarlığının ve Çevrecilerin yargıya taşıdığı, bizimde Kurşunlu’ya ihanet olarak gördüğümüz “Midye Çiftliklerinin” ivedilikle ilgili Belediye tarafından durdurulması gerekmektedir. Plajları hem yerel halkın hem turistlerin beğenisine sahip olan Kurşunlu, bu çiftlikler sebebiyle adeta yok olmaya mahkum edilmiştir. Gidip yerinde inceledik; gördüğümüz bazı şeyler bezi hayrete düşürdü. Çiftliklerden bir kısmı, özellikle kadın vatandaşlarımızın mahremiyeti için alan ayrılan kadınlar plajına çok yakın mesafededir. Bir kısmı sahil sitelerinden görülecek şekilde plajların yakınına kurulmuş olup, bir kısmı da voli balıkçılarının avlanma alanlarını yok etmektedir. Midye çiftlikleri denizdeki doğal yaşamın altüst ederek denizdeki oksijen miktarını düşürüp balık, bitki ve diğer tüm canlı türlerinin yaşam alanlarının yok olmasına ve türlerin azalmasına sebep olmaktadır. Hem turizmi hem balıkçılığı baltalayan bu proje akla ve mantığa sığmamaktadır. Biz İYİ Parti teşkilatı olarak sormaktayız.
Bu rantın arkasında kimler ve hangi siyasiler vardır?
Sandalla balık tutma alanları istila edilmiştir. Denize sıfır siteler vergi öderken, midye çiftlikleri ile denizi istila edenler vergi ödemekte midir? Yerel halk bu çiftliklere karşıyken, halka rağmen bu projede kimler niçin ısrar etmektedir? Kurşunlu’ya, turizme hizmet etmeyen bu çiftlikler keme hizmet etmektedir? Bu projeyi durdurmak için yetkili merciler gereken girişimi derhal yapmalıdır.
Eşsiz bir hava akımına sahip olan Kurşunlu ve Gemlik sahillerinin Bursa ve Gemlik Halkının faydalanacağı sağlık turizmi tesisleri ve sosyal alanlarla donatılması gerekirken; bir cazibe merkezi olarak öne çıkarılması gerekirken neden hak ettiği değeri ve ilgiyi görmemektedir.
Rant ve çıkar uğruna halkın muhalefetine rağmen kurulan midye çiftliklerinin kaldırılması için Çevre Bakanlığımızı ve sahillerden sorumlu olan Büyükşehir Belediyesini ve tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.
EHA - Yılmaz Efe