Dünya Şairi Nazım Hikmet’in “Vasiyet” şiririne itafen 2012 yılında köy mezarlığına çınar diken ve Nazım’ın mezarının köylerine getirilmesi için kampanya başlatan, Nazım Hikmet’ in hapishane arkadaşı Ahmet Atak’ ın köyü, Keles’in Kıranışıklar Köyü sakinleri, ünlü şairi ölümünün 61. Yılında unutmadı.Kıranışıklar Mahallesi Muhtarlığı tarafından köy mezarlığında düzenlenen anma törenine CHP Bursa İl Başkan Vekili İsmail Altay,
Nilüfer Belediye Meclis Üyesi ve Nilbel A.Ş. Başkanı İbrahim Mart, Nilbel A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sefa Can Ertan,
Nilkoop Başkanı Süleyman Ayyılmaz,
Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, TKP İl Temsilcisi Raif Yiğit, CHP Keles İlçe Başkanı Cevat Acar ve ilçe yöneticileri, CHP Nilüfer İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Budak ve köy sakinleri katıldı.
Köyün siyasi yapısı ve geçmiş kahramanlıkları ile ilgili bilgi veren Kıranışıklar Dernek Başkanı Esat Göksu “Nazım gibi yaşayan, Nazım gibi düşünen insanların olduğu köyde Nazım’ın anısını yaşatmaktan mutluluk duyduklarını, Köylerinin tüm tarihi boyunca baskıcı iktidar partilerini her seçimde sonuncu yaparak Nazım’a layık bir demografik yapılarının olduğunu”açıkladı.
Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Mart “Nazım’ın 13 yıl süren Bursa hapis hayatında önemli eserlerini Bursa’da kalame aldığını, Bu kentin Nazım’a sahip çıktığını, Bursa Büyükşehir Belediyesinin 2024 Nazım Hikmet yılı ilan ettiğini, Bu yıl ve sonraki yıllarda da Nazım Hikmet’ le ilgili önemli etkinliklerin yapılacağını ifade etti. Mart, Nazım’ in Vera’ya yazdığı son şiirini de okudu.
Gel dedi
Kal dedi
Gül dedi
Öl dedi
Geldim
Kaldım
Güldüm
Öldüm
ve etkinliği düzenleyen, katılan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Nazım Hikmet’in cezaevi arkadaşı Ahmet Atak’ in oğlu Nazım Atak ve Fevzi Kavuk’ un oğlu Senayi Kavuk ise babalarının, Nazım’ la ilgili anılarını anlatmalarının ardından, programı sonlandırıldı.
EHA - Yılmaz Efe - Bursa