AK Parti iktidarının uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle, ülkenin her alanda geriye doğru gittiğini vurgulayan Çelebi, “İktidarın Türkiye’yi yönetemediği artık gizlenemez bir hale geldi. Sorunları çözmekle yükümlü ve yetkili olan bakanlar da beyanlarıyla bu durumu doğruluyor” diye konuştu.

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, yaptığı açıklamada Türkiye’nin büyük bir yönetim krizi yaşadığını kaydetti.

18 yıldır farklı seslere kulağını tıkayan, uyarıları dikkate almayan, kendi bildiğini okuyan iktidarın, Türkiye’yi yönetemediğinin altını çizen Çelebi, “İktidarın başına buyruk, akıl süzgecinden geçmeyen, toplumsal uzlaşıdan yoksun politikaları 18 yıllık sürede Türkiye’ye ve halkımıza büyük zararlar verdi. İşsizlik ve yoksulluk en önemli sorunların başında geliyor. İş bulamayan, evine ekmek götüremeyen yurttaşlarımızın sayısı katlanarak artıyor. Gençlerimiz gelecekten umutsuz. Covid-19 salgını çöken sağlık sisteminin gerçek yüzünü ortaya çıkardı. Yapboza dönen eğitim sistemi, salgın döneminde tamamen çöktü. Esnaf ağır vergi yükü altında eziliyor.  Gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle milyonlarca haneye et ve süt ürünleri girmiyor. Üretmenin adeta cezalandırıldığı bir ekonomi modelini yaşama geçirip, her şeyi döviz kuruna endeksli hale getirenler bugün döviz kurundaki artışı önleyemiyor. Olan yine yoksul, gariban halkımıza oluyor” diye konuştu.

İktidarın Türkiye’nin gerçekliklerini görmezden geldiğinin altını çizen Çelebi, iktidarın sorunları çözmek yerine toplum mühendisliği uygulamalarıyla tozpembe bir Türkiye tablosunu belleklere yerleştirmeye çalıştığını ifade etti.  Çelebi, “Yurttaşın mutfağına girmeyen et, Tarım Bakanına göre ucuz!  Sağlık Bakanına göre virüs taşıyan kişilerin hepsi hasta değil! EBA sisteminin çökmesi eğitim bakanı için mutluluk kaynağı!  İğneden ipliğe her şeyin dolar kuruna endeksli olduğu ülkemizde 1 doların karşılığı 8 liraya yaklaştı. Ülke ekonomisini yöneten Hazine Bakanı ise ‘Kur benim için çok önemli değil’ diyor. Ekonomiden eğitime, tarımdan sağlığa Türkiye hiçbir alanda yönetilemiyor. Sorunları çözmekle yükümlü ve yetkili olan bakanlar da beyanlarıyla bu durumu doğruluyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin içinde bulunduğu karanlıktan ilk genel seçimlerde iktidar değişikliğiyle kurtulacağını kaydeden Çelebi, “İlk genel seçimlerde AKP iktidarına son vereceğiz. Millet İttifakı’nın iktidarında halkımız nefes alacak. Ekonomiden eğitime, sağlıktan dış politikaya tüm sorunlar toplumsal uzlaşıyla ve ortak akılla çözülecek. İnsanların yüzü gülecek,  herkes mutlu olacak, hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Hep birlikte yaşamın her alanında üreteceğiz, üretip kazanacağız, kazandığımızı adil bir şekilde bölüşeceğiz. Farklılıkları nedeniyle hiç kimse ayrımcılığa uğramayacak. Temel hak ve özgürlüklere getirilen kısıtlamalar son bulacak.  Cumhuriyetimizi ikinci yüzyılında demokrasiyle taçlandıracağız” ifadelerini kullandı. 

E-Haber Ajansı (E-HA)