Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen büyük deprem sonrası kurulan Gemlik Konteyner kenti AFAD’A tahsis edildi. 11 ilimizi kapsayan ve 50 binin üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybettiği deprem sonrası oluşturulan Konteyner kentin faaliyetleri yapılan protokol ile AFAD bünyesine dahil edildi.
Gemlik Ticaretve Sanayi Odası öncülüğünde Gemlik Belediyesi ve halkımızın depremin olduğu ilk saatlerden itibaren konteyner kent fikrinin ortaya atılarak, üçüncü günde kurulumuna başlanan Konteyner kent için Gemlik halkı seferber olmuş, Gemlik Ticaret ve Sanayi odası başkanı Hasan Hamaloğlu ile yönetim kurulu ve meclis üyelerinin öncülüğünde oda üyesi işadamı ve sanayiciler büyük destek vererek konteyner kent için çalışmaları süratle sürdürülmüş ve depremzedeler yerleştirilmişti. 
Önceki dönem Bursa milletvekili Zafer Işık’ın çok sayıda iş insanının bedenen de çalışarak kurulmasına öncülük ettiği konteyner kentte yer alan konteynerlerde oda üyesinakliyeciler ve lojistik firmalarının gönüllülük esası ile özverili bir şekildezor koşullarda ücretsiz olarak bölgeye götürülmüştü. Gemlik Ticaretve Sanayi odası meclis başkan Vekili Tevfik Yılmaz, GTSO Genel sekreteri Emre Gemicioğlu Gemlik Konteyner kente giderek, Hatay vali yardımcısı DoğukanMızrak, İskenderun kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve İskenderun deprem koordinatörü Kaymakam Erkan Minus ile bir araya gelerek incelemelerde ve temaslarda bulundular. İçerisinde çocukparkı, okul, kreş, mescid ve tüm sosyal donatılara sahip olan Gemlik Konteyner kentte yer alan 101 adet konteyner, deprem süreci tamamlanana ve depremzedeler kalıcı konutlara iyileşinceye kadar AFAD kontrolünde olacak. Öte yandan bölgede hayatın normale dönmesinin ardından boşa çıkacak olan Konteynerler Gemlik’e getirilerek oluşturulacak olan afet koordinasyon alanında bakımları tamamlanacak ve yenilerek burada değerlendirilecek.
EHA - Yılmaz Efe