Uludağ Üniversitesi Gemlik Hukuk Fakültesinde okuyan üniversiteli gençler Gemlik Hisar Anadolu Lisesinde liseli öğrencilerle buluştular.
Lise 11 ve 12. sınıf öğrencileriyle 3 saate varan söyleşide bulunan Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet topluluğuna üye 10 Hukuk Fakültesi öğrencisi ‘Üniversite sınavına nasıl hazırlanıp kazandıklarını, sınavlara hazırlık sürecinde yaşadıkları zorluk ve tecrübeleri, derslere çalışken uyguladıkları yöntem ve teknikleri’ anlattılar.
Her bir Hukuk Fakültesi öğrencisinin kendi hayatından örnekler vererek yaşadıkları süreci anlattıkları söyleşi liseli öğrenciler tarafından ilgi ve alakayla dinlendi.
Üniversite öğrencilerinin liseli gençlerle buluşuma programına U.Ü. Gemlik Hukuk Fakültesi 1.Sınıf öğrencileri Ceren Tavşanlı, Sümeyye Yanak, Cemre Naz Aker, Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencileri Mahmut Arslan, Abdulaziz Kadiroğlu Zeynep Hilal Gürpınar, Hukuk Fakültesi 3.Sınıf öğrencileri Senasu Uysal Merve Oruç, Sevde Nur Şimşek, İrem Buse Karakuş Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Onur Çelikel konuşmacı olarak katıldı.
Üniversiteli gençler liseli öğrencilere üniversiteye hazırlık sürecinde kendilerine hedef belirlemelerini ve süreç süresince ümitlerini kaybetmemeleri gerektiğini ifade ederek kısaca şunları söylediler: "Öncelikle işe kendinizi tanımakla başlayın. Kendiniz dersleri nasıl öğrenebiliyorsanız o yöntemle çalışın, Bol bol kitap okuyun, farklı kaynaklara ait olmak üzere sık sık deneme çözün, Hedeflerinizi belirleyin ve onun peşinden koşun. Asla pes etmeyin, İlk sene istediğiniz bölümü kazanamazsanız mezuna kalmaktan korkmayın.
Konuları öğrenseniz de tekrar yapmayı unutmayın. Dershane ve okul öğretmenlerinden sonuna kadar faydalanın. Sınav stresiyle başa çıkmanın yollarını öğrenin, Planlı, programlı, kararlı çalışın ama kendinizi çok sıkmayın Sağlığınıza dikkat edin. Sağlığınız olmazsa hiçbir şeyin anlamı kalmaz’Hukuk fakültesi öğrencileri Programın ikinci bölümünde liseli gençlerden gelen çok sayıda soruya içtenlikle cevap vererek öğrencilerin akıllarında kalan sorulara açıklık getirdiler.
Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet topluluğu Başkanı Mahmut Arslan liseli gençlerle buluşmaya imkan tanıdıkları için okul idaresine ve kendilerini ilgiyle dinledikleri için öğrencilere teşekkür ettiler.
Okul Müdür Yardımcısı Şuayb Serdaroğlu da üniversiteye hazırlık sürecinde tecrübe ve bilgi birikimlerini tüm samimiyet ve içtenlikleriyle öğrencileriyle paylaşan Hukuk fakültesi öğrencilerine teşekkür ederek kutladı.
EHA - Yılmaz Efe - Bursa