Karanlıkta Diyalog ve Sessizlikte Diyalog deneyimleriyle tanınan İstanbul Diyalog Müzesi, benzersiz ve kapsayıcı yaklaşımı ile toplum içinde diyalogu teşvik eden bir sosyal girişimdir. Ziyaretçilerine toplumsal önyargıları sorgulama, empati kurma ve kapsayıcı iletişim kurma fırsatı sunarak toplumda daha güçlü bir bağ ve farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.
İstanbul Diyalog Müzesi içerisinde bulunan Diyalog Kafe, ziyaretçilerin işaret diliyle sipariş verdiği ve tüm baristaların işitme engelli olduğu Türkiye’deki ilk müze-kafedir. İşitme engelli baristalar, işaret dili videoları ve illüstrasyonlar kullanarak ziyaretçilerle iletişim kurarak kafe deneyimini unutulmaz ve benzersiz kılmaktadır. Diyalog Kafe’nin hitap ettiği kitle yalnızca İstanbul Diyalog Müzesi ziyaretçileri ile sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda bulunmuş olduğu konumun toplu ulaşım için merkezî bir aktarma noktası olması, toplumun her kesiminden bireyi ağırlamasını sağlamaktadır. Bu sosyal girişim; dezavantajlı olarak nitelendirilen bireylerin toplumdaki varlığını vurgulayarak güçlü yönlerini ortaya çıkarmayı ve toplumsal yaşamda aktif rol almalarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Diyalog Kafe, toplumda işitme engellilere yönelik önyargıları kırarak toplumsal algı dönüşümüne katkı sağlamaktadır.
Diyalog Sever, İstanbul Diyalog Müzesi'nin ziyaretçilerine özel bir ayrıcalık sunmak amacıyla geliştirilen heyecan verici bir mobil uygulamadır. Ziyaretçiler, uygulama aracılığıyla müzenin sunduğu deneyimler ve etkinlikler hakkında kolayca bilgi sahibi olabilir ve güncel bilgilere erişebilirler. Diyalog Sever uygulamasına kayıt olan herkes, istediği boy ve çeşitteki kahveyi “Hoş Geldin Hediyesi” olarak ücretsiz alabilmektedir. Ayrıca, her kahve alışverişinde bir adet damga kazanan Diyalog Severler, toplamda dokuz damga biriktirdiklerinde diledikleri boy kahveyi ücretsiz olarak alma fırsatı elde ederler. Bu uygulama, müzedeki deneyimleri daha keyifli hale getirmek ve müze ziyaretçileriyle güçlü bir bağ kurmak için tasarlanmıştır.
İstanbul Diyalog Müzesi; Diyalog Kafe ve Diyalog Sever uygulaması aracılığıyla toplumsal diyalogun gücünü vurgulayarak daha kapsayıcı bir toplumun oluşturulmasına katkı sağlamaktan gurur duyar. Sosyal girişim projeleriyle birleşen İstanbul Diyalog Müzesi, ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler sunarak toplumsal farkındalığın artmasına ve önyargıların azalmasına destek olmayı sürdürmektedir.
EHA