Türkiye’de kan bağışının en çok yapıldığı illerin başında gelen Bursa’da şehir merkezine Büyükşehir Belediyesi tarafından modern kan alma birimi kazandırıldı. Yaya hareketliliğinin en yoğun olduğu Kent Meydanı’nda açılan bina ile bağışçılara çok daha kolay ulaşılacak.
Kızılay Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenleyen Türk Kızılay Bursa İl Merkezi, Kent Meydanı’nda faaliyete giren kan alma birimini de hizmete açtı. Düzenlenen açılış törenine, Türk Kızılay Genel Merkez Sekreter Yardımcısı Şükrü Can, Türk Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can, Türk Kızılay Bursa İl Merkezi Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç, Türk Kızılay Bursa İl Merkezi Geçmiş Dönem Başkanı ve AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır ile Türk Kızılay Bursa İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda Kızılay gönüllüsü katıldı.
TUTANÇ, “KAN ACİL DEĞİL, SÜREKLİ İHTİYAÇTIR”
Açılış konuşmasını gerçekleştirmek için kürsüye gelen Türk Kızılay Bursa İl Merkezi Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç, “Afet anında veya herhangi bir afet yaşanmadığında mazlumlara ulaşmamızda her zaman bizlere destek olan Büyükşehir Belediyemize ve Başkanımız Sn. Alinur Aktaş’a çok teşekkür ediyorum. Kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Şehrin merkezi noktasında kan alma birimimizi açmak bizleri oldukça mutlu etti ve heyecanlandırdı. Bu binayı bizlere kazandıran Büyükşehir Belediyemize bir kez daha teşekkür etmek istiyor, Sn. Başkanımız Alinur Aktaş’a minnetlerimi sunuyorum.
GÜRKAN, “KIZILAY GÖNÜLLÜSÜ OLMAKTAN GRUR DUYUYORUM”
AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ise, 155 yıldır sadece bu ülkenin değil, dünyanın 150’den fazla ülkesine hizmet eden, Türk milletinin gönül coğrafyasının ulaştığı her yere Türk milletinin misafirperverliğini, cömertliğini ve yardımseverliğini gösteren Kızılay’ın gönüllüsü olmaktan gurur duyduğunu kaydetti.
Depremlerde, afetlerde, normal zamanlarda ihtiyaç sahiplerinin veya başı dara düşen birinin aklına ilk gelen kurumun Kızılay olduğunu ifade eden Gürkan, “Bu çok güzel bir şey. ‘Nerede Kızılay!’ dediklerinde sitem bile gelse bu bizim gönüllere dokunduğumuzu gösteriyor. Bu kuruma hizmet eden tüm gönüllülere teşekkür ediyorum. Bu merkez için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür ediyorum. Kentin en işlek yerine bu tesisi kazandırdı. Çünkü bir kan gönüllüsünü ikna etmek kolay değildir. Görünür ve onun ayakucunda olmanız lazım. Dolaşırken 5-10 dakikası varsa sizin onu değerlendiriyor olmanız lazım. Bu mekan da bunu sağlayan güzel bir yer oldu” dedi.
AKTAŞ, “KIZILAY BU MİLLETİNDİR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, rakamsal değeri çok büyük olmasa da bazı açılışların çok büyük kıymeti olduğunu söyledi. Kızılay’a kazandırdıkları bu mekanın da böyle bir hizmet olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Asrın felaketinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere ülke olarak seferber olduk.
Bizler de kurum olarak sürekli deprem bölgesindeydik. Kızılay’ın birçok çalışmasına şahit oldum. Öte yandan Filistin’de şu an insanlık suçu işleniyor. Masum insanların üzerin bombalar yağdırıyor. Kızılay oralarda da var Allah’a hamdolsun. Kızılay hiçbir şahsa ait değildir. Kızılay bu milletin kendi malıdır. 155 yıldır rüştünü ispatlamış, birçok yaraya merhem olmuş, kimsesizlerin kimi olmuştur. Şehrin merkezi noktasında herkesin kan vermesi çok kıymetlidir. ‘Ben sağlıklıyım, benim sorunum olmaz’ gibi bir psikoloji içerisinde asla olmayalım. Hiç tahmin etmediğiniz bir anda kana ihtiyacınız olabilir. Bizler Kent Meydanı’nda bir düzenleme de yaptık.
Burada daha önceden Kızılay’ın aracı duruyordu. Nihayetinde böyle güzel bir mekan istişareler neticesinde teşekkül ettirildi. Burada bir tane hayata dokunabilmek o kadar değerli ve kıymetli ki bunu milyarlarla karşılaştırmanız mümkün değil. Kızılay Haftası’nda da böyle güzel bir açılışa vesile olmak çok kıymetli. Kızılay dün Çanakkale cephesindeydi, Kahramanmaraş-Hatay depremindeydi. Bugün de Filistin’de.
Kızılay, dünyanın dört bir tarafındaki mazlum coğrafyalara hizmetlerini, desteklerini ulaştırmaya çalışıyor. Yerel yönetici olarak bu konuya destek olmak benim için son derece büyük bir gurur. Hayırlı olsun” diye konuştu.
EHA - Yılmaz Efe - Bursa