ABD’nin New York eyaletinin Valisi Kathy Hochul, Chobani CEO'su ve kurucusu Hamdi Ulukaya’nın çağrısı doğrultunda, New Yorkluları Türkiye’de yaşanan deprem felaketi sonrasında yardım toplama çabalarını desteklemeye çağırdı.
Vali Hochul yaptığı açıklamada, "Kalplerimiz Türkiye'deki yıkıcı depremin kurbanları için sızlıyor ve düşüncelerimiz yurtdışında sevdiklerini kaybetmenin yasını tutmaya devam eden New Yorklularla birlikte. Yardım çabaları sürerken, ihtiyacı olanlara yardım çağrısına ilk cevap verenlerden biri olan Hamdi Ulukaya ve Chobani ailesi gibi, New York iş dünyasının üyelerini alkışlıyorum ve tüm New Yorkluları Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremden etkilenenlere destek için zamanlarını veya kaynaklarını bağışlamaya ediyorum." dedi.
Türkiye ve bölge tarihinin en yıkıcı felaketlerinden birine tanık olunduğunu vurgulayan Chobani Kurucusu ve CEO'su Hamdi Ulukaya, "Mevsim kış, hava soğuk. Binalar çöktü, bazı insanlar dışarıda ve hayatını kaybedenlerin sayısı hayal edilemeyecek rakamlara yükseldi. Türkiye benim vatanım ve kardeşlerimin bu kadar derin kayıplar yaşadığını görünce kalbim paramparça oldu. New York'un benim için çok özel bir yeri var. Chobani'nin başladığı yer ve bugün benim evim. New Yorkluları tanıyorum ve çok ilgili ve şefkatli New Yorkluların yardım etmek için adım atacaklarını biliyorum. Yardıma şimdi ihtiyaç var ve bölge yeniden inşa edilirken yardımlar önemli olmaya devam edecek. Şirketlerin, inovasyon, kaynaklar ve oradaki insanların sesini duyurarak insanlık için ayağa kalkmak için çözümün bir parçası olma sorumluluğu var. İş dünyasından bunu talep ettim ve gösterdikleri cömertlik ve şefkat beni çok etkiledi. Daha önce de korkunç insani krizler sırasında gerçekleştirdiği gönüllü destek veren Vali Hochul'un bu davaya katılması, misyonumuzu daha da güçlendiriyor." şeklinde konuştu.
Kampanyaya katılan New York Eyaleti İş Konseyi Başkan Yardımcısı Paul Zuber ise, "New York Eyaleti'nin Türkiye ile ticaret dahil birçok bağı var. İş Konseyi, Vali ve iş dünyasının bu kritik iyileşme döneminde halen ihtiyaç duyulan yardım çabalarını destekliyor ve yardımcı olabilecekleri teşvik ediyoruz.” dedi.
ABD’de yaşayan Türklerin kurduğu New York Merkezli Turkish Philantrophy Fund, Hamdi Ulukaya’nın öncülüğünde başlattığı ve ABD’de iş dünyası ve kamuoyunu harekete geçirdiği kampanyada deprem yardım çabaları kapsamında bugüne kadar toplanan 10 milyon doların üzerinde bağışı, bölgede çalışmalar yürüten çeşitli sivil toplum kuruluşlarına aktarmaya devam ediyor.

EHA