Özel Hayat Hastanesi’nde “Kolon Kanseri Farkındalık Ayı” nedeniyle ünlü televizyon sunucusu Zahide Yetiş’in moderatörlüğünde ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Servet Yetgin’in sunumuyla vr yoğun bir katılımla gerçekleştirilen etkinlik büyük ilgi gördü. 
Özel Hayat Hastanesi, öncü sağlık hizmetlerinin yanı sıra toplumda yaygın olarak karşılaşılan hastalıklara karşı kamuoyunu bilgilendirme, farkındalık oluşturma amacıyla bilgilendirme seminerlerini sürdürüyor.
Son olarak, Kolon Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında gerçekleştirilen programlar dahilinde ünlü televizyon sunucusu Zahide Yetiş’in moderatörlüğünde Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Servet Yetgin, düzenlenen etkinlikte kolon kanseri, önleme ve tedavi yöntemleri ile kolonoskopi hakkında bilgiler verdi.
Özel Hayat Hastanesi çok amaçlı toplantı salonunda düzenlenen programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Özel Hayat Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Fatih Özkul, Türkiye’de ve dünyada gittikçe artan  kolon kanserine karşı farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.  Özel Hayat Hastanesi olarak verdikleri sağlık hizmetlerinin yanı sıra çeşitli hastalıklara karşı bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları ile öncülük ettiklerini belirten Uzm. Dr. Fatih Özkul, “Kolon kanseri de önlenebilir bir hastalıktır. 45 yaştan sonra kolonoskopiyi öneriyoruz. Bu hastalığın en önemli önleyicileri kolonoskopi ve yaşam tarzıdır. Bu hastalığı önlemek ve yenmek elimizde” dedi. 
Programın moderatörlüğünü üstlenen ünlü sunucu Zahide Yetiş’te öncü çalışmaları ile örnek olan Özel Hayat Hastanesi yetkililerine anlamlı organizasyon için teşekkür etti.Zahide Yetiş’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen bilgilendirme programında konu hakkında bilgiler veren Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Servet Yetgin, kolon kanserine yol açan etmenler arasında ırsiyet ve yaşam tarzı gibi etmenlerin yer aldığını söyledi.
Sadece ailesinde kolon kanserine yakalananlarda değil, yakınlarında bu hastalığın görülmediği kişilerde de riskin bulunduğunu belirten Opr. Dr. Servet Yetgin, “Kolonoskopi ve şüpheli hallerde doktor kontrolü, erken teşhis açısından çok önemli. Özellikle hemoroit hastalığının belirti ve etkileri kolon kanserine çok yakın. Hemoroidle bu hastalığın belirtileri karıştırılabiliyor. Bu yüzden belirtiler dahilinde vakit kaybetmeden doktor kontrolünün gerçekleştirilmesi erken tanıyı ve tedaviyi kolaylaştıracaktır” dedi. 
Kolon kanserini önlemek için günlük yaşantıda dikkat edilecek hususları sıralayan Opr. Dr. Servet Yetgin, “Düzenli ve sağlıklı beslenme bağırsak sisteminin korunması için çok önemli. Sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketimi, sigara ve alkolden uzak durulması, obeziteye karşı önlem almak kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır” şeklinde konuştu.
Program, soru cevap bölümü ile son buldu. 
EHA - Yılmaz Efe - Bursa